Sauna to jedno z cięższych środowisk pracy dla żródeł światła LED ze względu na:
1. Dużą wilgotność,
2. Wysoką temperaturę pracy.
Korci, aby zapytać, czy stosowanie profilu aluminiowego jest tutaj uzasadnione i jakie w ogóle żródła światła stosować.
Profil aluminiowy odbiera ciepło od elementu świecącego i równomiernie je rozprowadza na całej długości. Odbierze je pod jednym warunkiem - gdy temperatura otoczenia będzie niższa od temperatury taśmy LED. Tutaj tak nie jest, więc funkcja odprowadzania ciepła nie istnieje. Źródłem ciepła będzie piec saunowy i będzie ono przekazywane w stronę diod, a nie na odwrót. Profil i cała taśma będzie miał nieco wyższą temperaturę od otoczenia ze względu na zużywanie mocy przez taśmę.
Pozostaje więc funkcja wyrównywania temperatury na długości taśmy, czyli spowoduje on równomierne zużycie diod w taśmie, co jest pewną zaletą. Jest jeszcze oczywiście ochrona mechaniczna, a także ochrona od wilgoci, które są tutaj niezmiernie ważne.
Nie ma znaczenia, czy z profilem, czy bez - temperatura taśmy LED i tak będzie wyższa od otoczenia. Bez profilu można obawiać się o różne temperatury poszczególnych diod w taśmie, co spowoduje szybsze powstawanie różnic między diodami w czasie i wrażenie uszkodzenia taśmy LED.
Podsumowując: profil należy stosować i to jak najszczelniejszy. Taśma w tym profilu nie powinna być w tzw. "żelu", gdyż ten nie zniesie temperatur panujących w saunie. Funkcję ochronną będzie pełnił profil o wysokiej szczelności.
Wg sztuki powinniśmy stosować jak najlepsze jakościowo taśmy, gdyż warunki panujące w saunie są jednymi z najgorszych jakie można im zafundować. Diody wysokiej jakości zawsze będą degradować wolniej i wytrzymają wyższe temperatury pracy. Niemniej ich zużycie w saunie będzie zawsze przyspieszone względem "normalnych" warunków, a taśma powinna być traktowana jak typowy element eksploatacyjny.
Zajrzyjcie TUTAJ
Jest to karta katalogowa diody jednego z najlepszych producentów na świecie. Nasza praktyka potwierdza, że są to najwytrzymalsze produkty w wszystkich, jakie przerabialiśmy, a nie wiem, czy cokolwiek pominęliśmy. Zwróćcie uwagę, że temperatura obudowy diody na wykresach kończy się na wartości ok. 105st.C.
Diody w powszechnie spotykanych taśmach LED są dużo gorsze.
W związku z tym powinniśmy w saunie stosować dobre jakościowo taśmy LED (które oczywiście możemy zapewnić), a także sugerujemy stosowanie obniżonych parametrów zasilania, gdyż wówczas żywotność diod wydłuża się pomimo wysokiej temperatury. Nie należy stosować taśm tzw. "mocnych", tj. 600LED lub z diodami 5050, czy innymi wielochipowymi. Tutaj kumulacja ciepła w obudowie diody spowoduje znaczny wzrost temperatury elementu roboczego (złącza p-n) i wyraźne skrócenie żywotności diod.
Rozwiązanie najlepsze: stosować okienko, przez które będzie świeciła taśma z zewnątrz. Wówczas wszystkie powyższe rozważania można odsunąć na bok. W ich miejsce wejdzie jednak szczelność cieplna sauny, a to już nie nasza specjalność. Niemniej takie rozwiązania widzieliśmy.